Zbieg egzekucji
Zbieg egzekucji
Interesy mają to do siebie, że nie zawsze prowadzą do profitów. Kiedy firma zaczyna mieć kłopoty w płynności finansowej, wierzyciele dają o sobie znać, wszczynając sądowe postępowanie cywilne, a następnie, posiadając tytuły wykonawcze, realizują swoje wierzytelności w drodze egzekucji prowadzonej przez komornika. Jeżeli na koncie bankowym prowadzącego działalność gospodarczą nie ma żadnych środków, wtedy komornik najczęściej dokonuje zajęć ruchomości w celu ewentualnej ich sprzedaży i z uzyskanej kwoty zaspokaja wierzycieli. Jest to egzekucja sądowa uregulowana w części II k. p. c.
Obok egzekucji sądowej jest też egzekucja administracyjna, prowadzona najczęściej przez komorników urzędów skarbowych w zakresie wierzytelności należnych organom państwowym, samorządowym itp. (np. opłaty, podatki) . Uregulowana jest w ustawie z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. nr 36, poz. 161) . Różny charakter długów może uzasadniać prowadzenie obydwu egzekucji jednocześnie wobec tego samego dłużnika. Wtedy często następuje zajęcie przez komornika sądowego i skarbowego tej samej rzeczy. Problem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta