Dochodzenie świadczeń pracowniczych
Praca w gospodarstwie rolnym
Dochodzenie świadczeń pracowniczych
Władysław Obara
Urzędy gmin i zakłady pracy natrafiają na duże trudności przy realizacji ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do stażu pracy (Dz. U. nr 54, poz. 310) . Podstawą tego zaliczenia jest zaświadczenie wydane przez urząd gminy. Ustawodawca uzależnił jednak uznanie tych okresów w stażu pracy od istnienia: przepisów prawa, postanowień układu zbiorowego pracy lub porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagrodzenia. Zastrzegł również, że przepisy te muszą przewidywać wliczanie do stażu pracy okresów w innych zakładach, gdyż są to uprawnienia pracownicze wynikające ze stosunku pracy. Tak oto powstała nowa konstrukcja prawna, quasi-świadectwo pracy w formie zaświadczeń wystawianych przez urzędy gmin. Zaświadczenia stwierdzają fakt pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym.
Sprawa jest bezsporna, jeżeli pracownik przyniesie stosowne zaświadczenie z urzędu gminy i przedłoży pracodawcy. Zakład, na podstawie tego dokumentu, ustala uprawnienia pracownika do świadczeń wynikających ze stażu pracy i wypłaca dodatkowo określone kwoty pieniężne. Wkrótce okazało się, że nie jest to takie proste. Powstał bowiem problem, co ma robić pracodawca, jeżeli pracownik, zamiast zaświadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta