Nieprzerwana robota
Jak tworzyć harmonogramy pracy w ruchu ciągłym
Nieprzerwana robota
W związku z licznymi wątpliwościami czytelników DOBREJ FIRMY w sprawie czasu pracy w ruchu ciągłym wracamy do tego tematu. Czytelnicy pytają, jak tworzyć harmonogramy pracy w takich systemach i na co w nich zwrócić uwagę.
W zakresie organizacji czasu pracy kodeks pracy wyróżnia system pracy w ruchu ciągłym. Zgodnie z art. 132 § 1 k.p. pracą w ruchu ciągłym jest taka, która ze względu na technologię produkcji nie może być wstrzymana. Na ogół dotyczy to dużych przedsiębiorstw, np. kopalni, elektrowni, gdzie wszystkie urządzenia funkcjonują bez przerwy przez 24 godziny na dobę i we wszystkie dni tygodnia. Zmieniają się tylko obsługujący je pracownicy.
Praca w ruchu ciągłym nie musi dotyczyć całego zakładu, może być stosowana tylko na niektórych jego wydziałach. Można ją też stosować tam, gdzie konieczne jest ciągłe zaspokajanie potrzeb ludności (art. 132 § 3 k.p.), czyli np. komunikacji miejskiej, służbie zdrowia.
W ramach pracy w ruchu ciągłym wyróżnia się system normalny (art. 132 § 2 k.p.) i system czterobrygadowej lub podobnej organizacji pracy (art. 132 § 4 k.p.). W praktyce praca w ruchu ciągłym jest pracą na zmiany.
Tylko 8 godzin dziennie
Przy pracy w ruchu ciągłym i w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta