Sposób na Samoobronę
Sposób na Samoobronę
RYS. JANUSZ KAPUSTA
JANUSZ ROLICKI
W Polsce rośnie niezadowolenie społeczne. Brak referendalnego kworum, jeżeli tak będzie, pogłębi je tylko i może sprowokować nieobliczalne zachowania elektoratu. Nieprzypadkowo tak zwani szarzy ludzie, zirytowani na klasę polityczną, coraz życzliwiej słuchają partii Leppera i Giertycha. Mają one dziś łącznie mniej więcej 30-procentowe poparcie, obiecują cudowne rozwiązania gospodarcze i społeczne. Szczególnie głośna jest kampania Samoobrony, czego dowodem był zakończony w sobotę kongres tej partii w Warszawie. Jeśli więc nie zmienią się nastroje, to co najmniej współrozgrywającymi na scenie politycznej mogą być panowie w biało-czerwonych krawatach.
Jeszcze w czasie ostatniej elekcji prezydenckiej szef Samoobrony i przedstawiciele skrajnej prawicy wydawali się być figurami rodem z politycznego folkloru. Andrzej Lepper, ze swymi trzema procentami poparcia uzyskanymi w 2001 roku, wielu obserwatorów bawił i śmieszył. Wystarczyło jednak 12 miesięcy, a jego partia miała przeszło 10-procentowy elektorat i jako trzecia siła w parlamencie, z 53 mandatami, stała się postrachem elit politycznych. Sukces Ligi Polskich Rodzin, choć okazał się mniej spektakularny, jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta