Suma ubezpieczenia (część II)
Suma ubezpieczenia (część II)
Poprzednie odcinki - www.rzeczpospolita.pl/prawo/akademiaU.html
W umowach ubezpieczenia mienia przy zastosowaniu sum stałych niezbędne jest określenie wartości ubezpieczanego mienia. Wyznaczniki tej wartości mogą być jednak różne.
Mienie może być ubezpieczone na sumy stałe, przyjmując jego wartość:
- nową,
- rzeczywistą,
- księgową netto,
- księgową brutto,
- odtworzeniową.
Przy każdym sposobie szacowania wartości mienia stosuje się odpowiednie techniki jej ustalania. Decyzja ta ma wpływ na późniejsze wyliczenie wysokości odszkodowania. Wyboru sposobu określania wartości mienia można dokonać swobodnie, ale nie dowolnie. Może być ono z reguły ubezpieczone wtedy, kiedy nie ma wysokiego stopnia zużycia, np. budynki do 5 lat. Wybierając ubezpieczenie w wartości księgowej brutto, gwarantujemy sobie wypłatę odszkodowania też w wartościach brutto. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wartości księgowe mienia są zmienne w czasie. Jeżeli zakład ubezpieczeń przewiduje stosowanie klauzuli proporcji, nawet przy ubezpieczaniu na wartości księgowe netto czy brutto, to niezbędne staje się korygowanie w trakcie trwania umowy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta