Poparcie odporne na wstrząsy
Poparcie odporne na wstrząsy
(c) RAFAŁ GUZ
Rz: Obserwując wskaźniki poparcia Polaków dla integracji europejskiej, można stwierdzić, że od 1998 r. oscyluje ono wokół 60 proc. w skali całego społeczeństwa. Wśród chcących głosować poparcie jest jeszcze wyższe. Nie ulegało to znaczącym zmianom, bez względu na to, jaka była sytuacja w kraju. Dlaczego tak jest?
MIROSŁAWA GRABOWSKA: Rzeczywiście - od 1998 r. ten poziom jest dość stabilny. Wcześniej - w 1996 i 1997 roku - był nawet nieco wyższy. Potem się ustabilizował na poziomie ok. 60 na "tak" i zamiennie: albo 1/4 przeciw, a 1/5 bez zdania, albo odwrotnie. Sądzę, że takie stałe przekonania wyrażane w sondażach obrazują poczucie Polaków, że nasz kraj należy do Europy i dlatego trzeba wstąpić do Unii Europejskiej. Te 60 - 70 proc. społeczeństwa uważa siebie za Europejczyków - i to jest przyczyna takiego poparcia dla naszej akcesji do UE.
To nie jest kwestia nastrojów, tylko tożsamości. Wahania poparcia, które oczywiście występowały,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta