Uchwała Sądu Najwyższego - Izby Karnej z dnia 29 maja 2003 r. (Sygn. akt I KZP 14/03)
Uchwała z dnia 29 maja 2003 r. (Sygn. akt I KZP 14/03)
Sąd Najwyższy - Izba Karna w Warszawie na posiedzeniu w składzie: Przewodniczący: Sędzia SN Stanisław Zabłocki (spraw.) Sędziowie SN: Przemysław Kalinowski Dorota Rysińska
Protokolant: Anna Błachnio - Parzych
przy udziale Zastępcy Prokuratora Generalnego Ryszarda A. Stefańskiego
w sprawie G.B. i innych
po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu postanowieniem z dnia 11 lutego 2003 r., sygn. akt II AKa 73/03, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
Czy przy ponownym rozpoznaniu sprawy, zakres możliwego do wydania w myśl art. 443 k.p.k. orzeczenia surowszego, jest limitowany granicami zaskarżenia na niekorzyść oskarżonego uprzednio uchylonego orzeczenia?
uchwalił udzielić na powyższe pytanie następującej odpowiedzi:
Wydanie "orzeczenia surowszego" w rozumieniu art. 443 k.p.k. - po uchyleniu orzeczenia i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania - jest dopuszczalne w dalszym postępowaniu tylko wówczas, gdy uchylenie to nastąpiło na skutek uwzględnienia środka odwoławczego wniesionego na niekorzyść oskarżonego i to jedynie w granicach zaskarżenia na niekorzyść lub gdy uchylenie orzeczenia nastąpiło z mocy samej ustawy, niezależnie od granic...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta