Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowoczesne, ale tradycyjne

23 czerwca 2003 | Nasza Europa | ES
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

JAK TO ROBIĄ INNI: AUSTRIACKIE ROLNICTWO Za wejściem do UE głosował tylko co trzeci rolnik. Mieli "nosa". Po integracji ceny zbóż spadły prawie o połowę, mleka - o blisko jedną trzecią

Nowoczesne, ale tradycyjne

EDMUND SZOT

Przed wejściem Austrii do Unii Europejskiej ceny produktów rolnych w tym kraju były znacznie wyższe niż w UE. Nic dziwnego więc, że do idei integracji rolnicy odnosili się niechętnie. Dali zresztą temu wyraz w czasie referendum, kiedy to za wejściem do Unii głosował tylko co trzeci rolnik. Ogółem za integracją z Unią opowiedziało się 67 proc. mieszkańców Austrii, w tym około 55 proc. mieszkańców obszarów wiejskich. Frekwencja była wysoka, wyniosła ponad 81 proc. Członkiem UE Austria stała się 1 stycznia 1995 roku.

W sprawie cen rolnicy mieli "nosa". Po integracji z Unią ceny zbóż obniżyły się w Austrii prawie o połowę, ceny mleka spadły o około 30 proc. W zamian austriaccy rolnicy otrzymali z budżetu Unii wysokie dopłaty bezpośrednie, ale - jak się potem okazało - mimo że wysokie, nie rekompensowały rolnikom spadku dochodów spowodowanego obniżeniem cen.

W tej sytuacji konieczne stało się zawarcie czegoś w rodzaju umowy społecznej, która umożliwiała dofinansowanie austriackiego rolnictwa z budżetu państwa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2955

Spis treści
Zamów abonament