Mniej pieniędzy na leczenie
- Komentarz: Nietwórcza destrukcja
Do oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia trafiła dyrektywa, by od lipca obniżyć wartość kontraktów o 15 - 20 procent - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Już dziś brakuje pieniędzy na leczenie pacjentów. Pojawił się pomysł wprowadzenia drobnych opłat za usługi zdrowotne.
O tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia może mieć w tym roku kłopoty finansowe, informowaliśmy już w maju. Okazało się wówczas, że o kilka procent obniżyła się ściągalność składek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednak trudną sytuację Funduszu pogłębił jeszcze to, że - tworząc plany finansowe - kasy chorych najwyraźniej zaniżyły, o kilkaset milionów, koszty refundacji leków. - Stało się to najwyraźniej z przyczyn politycznych. Mariusz Łapiński zapewniał przecież, że na ubiegłorocznych zmianach na listach leków refundacyjnych zaoszczędzą i kasy, i pacjenci - twierdzi nasz informator.
Jednostronne zmiany
Od lipca szpitale i przychodnie, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, muszą liczyć się z tym, że NFZ jednostronnie zmieni warunki umów podpisanych na początku roku i zacznie płacić mniej za wykonywane świadczenia. - Sytuacja jest dramatyczna. Zaczyna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta