Brak chęci czy możliwości; Potrzebni sędziowie euroentuzjaści
Brak chęci czy możliwości
Europejski Trybunał Sprawiedliwości będzie rozstrzygał sprawy związane z odpowiedziałnością państwa w razie niestosowania prawa unijnego. W marcu jego przewodniczący gościł w Polsce. Na zdjęciu: przewodniczący ETS Gil Carlos Rodrigues Iglesias (w środku) w towarzystwie prezesów Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
KOMENTARZ - Potrzebni sędziowie euroentuzjaści
AGATA ŁUKASZEWICZ
Polscy sędziowie mają jeszcze rok na zgłębienie prawa wspólnotowego. Na razie efekt jest mizerny. Brakuje miejsc na szkoleniach i tłumaczeń najistotniejszych źródeł prawa. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że możliwości są, potrzeba tylko chęci. Sędziowie są innego zdania - za późno zabrano się za przygotowania.
Raz na kilka miesięcy Komisja Europejska, oceniając stan naszych przygotowań do przystąpienia do Unii Europejskiej, wytyka nam niedociągnięcia i błędy. Lista życzeń Brukseli jest dość długa. A to mamy zbyt daleko rozbudowany immunitet sędziowski, to znów nie podoba się, że funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości pełni jedna osoba, dużo mamy też do zrobienia w kwestii kształcenia sędziów i prokuratorów.
Bruksela ma wątpliwości
W ostatnim,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta