Zboża, mięso, mleko i mrożonki
Zboża, mięso, mleko i mrożonki
FOT. (C) WITOLD BRODA / FREE PRESS
GRAŻYNA RAKOWICZ
Gleby, położenie i tradycje hodowli i uprawy sprawiają, że w Kujawsko-Pomorskiem jedną z głównych gałęzi gospodarki jest - związany z rolnictwem - przemysł spożywczo-przetwórczy.
Województwo kujawsko-pomorskie ma 6,3 proc. użytków rolnych, które rocznie dają sporo - bo ok. 9 proc. krajowych zasobów zbóż, blisko 10 proc. rzepaku i ponad 15 proc. buraków cukrowych.
Związany z rolnictwem przemysł spożywczo-przetwórczy należy do najlepszych w kraju. Decydują o tym hodowla i przetwórstwo trzody chlewnej, mleczarstwo oraz produkcja zbóż, których rocznie zbiera się tutaj średnio 2 mln 100 tys. ton (w tym 700 tys. ton pszenicy). Popularne jest także cukrownictwo, produkcja tłuszczów i przetwórstwo owocowo-warzywne.
Jest żywiec, ciągle mało zakładów
Z terenu województwa zniknęły już państwowe molochy. Ich miejsce zajęły średnie i małe zakłady mięsne, w dużej części prywatne, o różnym stopniu rozwoju, których jednak - wobec ilości oferowanego przez miejscowych rolników żywca wieprzowego - jest ciągle za mało.
Według danych Kujawsko-Pomorskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta