Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pokazują język

23 czerwca 2003 | Nasza Europa | ZL
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

MNIEJSZOŚCI NARODOWE Trzeba je otoczyć opieką - do takiego wniosku doszła Europa doświadczona przez historyczne konflikty

Pokazują język

ZBIGNIEW LENTOWICZ

Zamachy bombowe w Kraju Basków, cierpliwie, latami budowana regionalna harmonia we współżyciu Włochów i Niemców w Tyrolu - Bolzano, próby załagodzenia napięć na francuskiej Korsyce, konflikty z udziałem Romów w północnych Czechach czy Słowacji - to przykłady trudnego układania się stosunków między mniejszościami narodowymi, a większością w krajach Europy. Problemy narodowościowe to sprawa wyjątkowo delikatna. Unia Europejska, która zasadniczo pozostawia uregulowanie tej kwestii swym krajom członkowskim, żąda jednak bezwarunkowego wyciszenia konfliktów i respektowania praw mniejszości do ochrony ich dziedzictwa kulturowego, języka, narodowej tożsamości.

W składzie porcelany

Potrzeba było wielu lat doświadczeń, często pełnych historycznych sporów i napięć, aby kraje UE zdecydowały się na uregulowanie wspólnego podejścia do kwestii mniejszości narodowych.

Zdaniem prof. Grzegorza Janusza z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie, wybitnego znawcy przedmiotu, problem Niemców w Belgii ujrzał światło dzienne dopiero po 1975 r. Wcześniej, głęboko skrywany, był tematem tabu. Także w tolerancyjnej Holandii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2955

Spis treści
Zamów abonament