Licencja na dzielenie i rządzenie
Trwają prace nad ustawą w sprawie wymagań dla syndyków
Licencja na dzielenie i rządzenie
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
1 października br. wchodzi w życie większość przepisów nowego prawa upadłościowego i naprawczego (DzU z 2003 r. nr 60, poz. 535). Prawdopodobnie jest to jedna z nielicznych dużych ustaw, regulujących szeroki zakres zagadnień związanych z upadłością przedsiębiorstwa, która nie wymaga szybkiego wprowadzenia nowych przepisów wykonawczych lub choćby ich zmiany. Twórcy prawa upadłościowego i naprawczego zapewniają, że takie właśnie mieli intencje.
Wprawdzie art. 157 ust. 3 nowego prawa upadłościowego i naprawczego stanowi, że odrębna ustawa określi zasady i tryb wydawania licencji dla syndyków, nadzorców sądowych i zarządców, ale na razie (zgodnie z art. 541 pr. upadł. i napr.) zupełnie wystarczy obowiązujące rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 16 kwietnia 1998 r. w sprawie szczególnych kwalifikacji oraz warunków wymaganych od kandydatów na syndyków upadłości (DzU nr 55, poz. 359).
Ustawy jeszcze nie ma, ale trwają nad nią prace i konsultacje z prawnikami i syndykami. Jak zapewniają przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, prawdopodobnie latem regulacja może przybrać już realny kształt. Andrzej Koniecki, wiceprezydent...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta