Najpierw spłata długu
Najpierw spłata długu
Falowanie rezerwy rewaluacyjnej
ANNA SŁOJEWSKA
Część środków z rezerwy rewaluacyjnej może zasilić budżet, ale tylko w sytuacji, gdy Ministerstwo Finansów znajdzie pieniądze na wcześniejszą spłatę zadłużenia zagranicznego - zapowiedział wczoraj w wywiadzie dla "Sygnałów dnia" w Programie I Polskiego Radia premier Leszek Miller. Dodał także, że rząd będzie w tym tygodniu prowadził z NBP rozmowy na ten temat.
Zyski na papierze
Rezerwa rewaluacyjna to inaczej rezerwa na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych. Większą część kwoty prawie 30 mld USD, która stanowi oficjalne rezerwy dewizowe państwa, NBP kupował w pierwszej połowie lat 90., gdy dolar był tańszy niż obecnie. Co miesiąc musi określać bieżącą wartość swoich aktywów dewizowych. Różnicę pomiędzy kwotą, którą faktycznie przeznaczył na zakup dolarów na rynku, a obecnym ich kursem nazywamy właśnie rezerwą rewaluacyjną. W sytuacji, gdy NBP sprzedaje dolary, uwalnia odpowiednią część rezerwy, która jako zysk banku centralnego powiększa dochody budżetu. Póki ta operacja nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta