Rzeczpospolita Czytelników
Unijne orzecznictwo przed polskim sądem
Przedstawiamy relację z kolejnego dyżuru telefonicznego poświęconego szóstej dyrektywie Unii Europejskiej dotyczącej zasad rozliczania VAT i problemom, jakie po przystąpieniu Polski do Wspólnoty mogą mieć nasi przedsiębiorcy. Gościem naszej redakcji, a rozmówcą czytelników był Roman Namysłowski, doradca podatkowy w spółce Ernst & Young.
Czy orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości będzie mogło po naszym przystąpieniu do Wspólnoty być wykorzystywane przed polskimi sądami?
ROMAN NAMYSŁOWSKI: Przystąpienie Polski do Wspólnoty oznacza nie tylko konieczność dostosowania naszych przepisów do regulacji unijnych, ale także możliwość korzystania z całego dorobku prawnego Wspólnoty. Obejmuje on m.in. orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Oznacza to, że polski podatnik będzie mógł powoływać się na orzeczenia ETS na każdym stadium postępowania przed władzami skarbowymi, a także przed NSA.
Czy po naszym przystąpieniu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta