Myto w Niemczech, w Polsce bieda
Myto w Niemczech, w Polsce bieda
Słowo myto oznaczało w dawnej Polsce opłatę za przejazd przez most, drogę, rogatkę itp.; także cło płacone przez kupców za ich towary. Po kilku wiekach przerwy słowo nabiera znaczenia współczesnego - właśnie tak nazywa się nowy podatek, a właściwie opłata dla właścicieli ciężarówek za korzystanie z autostrad w Niemczech. Obowiązywać będzie od 31 sierpnia 2003 r. Kilka miesięcy później, bo od 1 stycznia 2004 r, myto obowiązywać będzie także w Austrii.
Przez Niemcy za 150 euro
Do płacenia opłaty przejazdowej zobowiązani są właściciele wszystkich pojazdów lub zestawów o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 12 ton, przeznaczonych wyłącznie do transportu drogowego towarów. Za korzystanie z autostrad muszą płacić wszyscy użytkownicy - niezależnie od kraju pochodzenia. Na ten obowiązek nie ma wpływu fakt, czy samochody jadą załadowane, czy puste. Na takie pobieranie opłat zezwala dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 17 czerwca 1999 r. w sprawie pobierania opłat od pojazdów ciężarowych za korzystanie z niektórych rodzajów infrastruktury.
Niemcy jako pierwsze wyłamały się ze wspólnoty sześciu państw europejskich, gdzie obowiązywały eurowiniety za przejazd ciężarówek po autostradach i wprowadziły nowe zasady odpłatności, związane z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta