Statystyczne pułapki
Statystyczne pułapki
HALINA BIŃCZAK
O ile zwiększył się polski eksport? Jaki jest w kraju procent bezrobotnych? Czy w Niemczech jest recesja? Wydawałoby się, że odpowiedzi na takie pytania powinny być jednoznaczne. Tymczasem bywa, że dane liczbowe opisujące te same zjawiska gospodarcze znacznie się od siebie różnią. Powoduje to liczne nieporozumienia albo nawet błędną ocenę sytuacji.
Czytelnicy informacji ekonomicznych czują się czasem wśród nich zagubieni, mają wręcz wrażenie, że są one ze sobą sprzeczne. Te wątpliwości dotyczą zarówno danych dla gospodarki zasadniczych - na przykład o zmianie wielkości PKB w jakimś kraju - jak i informacji bardziej szczegółowych, związanych z konkretną dziedziną przemysłu czy usług. Najczęściej wynikają one z braku znajomości "technikaliów" sporządzania statystyk i obliczania wskaźników dotyczących różnych dziedzin gospodarki.
Recesja, stagnacja czy rozwój
Duże zainteresowanie wywołała niedawno informacja, że w pierwszym kwartale produkt krajowy brutto w RFN zmniejszył się o 0,2 proc. Już w czwartym kwartale 2002 roku tempo wzrostu było w Niemczech zerowe, przy czym tę liczbę opatrzono znakiem "minus". Dwa kolejne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta