Rzeczpospolita Czytelników
Ochrona związkowców po 30 czerwca
VADEMECUM RZECZPOSPOLITEJ
Wczoraj wątpliwości co do zmienionej ustawy o związkach zawodowych wyjaśniał prof. Krzysztof Rączka z Katedry Prawa Pracy na Uniwersytecie Warszawskim. Oto relacja z dyżuru:
W zakładzie pracy o 100-proc. udziale kapitału niemieckiego działają dwie zakładowe organizacje związkowe. Ostatnie zgromadzenie wspólników negatywnie oceniło pracę kierownika działu technicznego, będącego przewodniczącym zarządu jednej z nich. Zaleciło jego przesunięcie do innej pracy. Jak to uczynić bezkonfliktowo? Czy takiej osobie przysługuje ochrona wynagrodzenia, jeżeli obejmie mniej odpowiedzialne (a więc i mniej płatne) stanowisko?
Obecnie pracodawca nie może dać wypowiedzenia umowy, wypowiedzenia zmieniającego ani inaczej rozwiązać umowy z członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej (dalej: zoz) podczas kadencji i przez rok po. Od 1 lipca 2003 r. taka ochrona przysługuje natomiast osobom wskazanym imiennie w uchwale tego organu albo według liczebności kadry kierowniczej, albo w stosunku do liczebności członków. Na tej liście chronionych mogą znaleźć się nie tylko zasiadający w zarządzie zoz, ale i inni pracownicy związkowcy, upoważnieni do reprezentowania organizacji wobec pracodawcy. Jeżeli jednak opisany kierownik nie znajdzie się na tej liście chronionych po nowemu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta