Porozmawiajmy o katolicyzmie
Porozmawiajmy o katolicyzmie
RYS. ALICJA KRZĘTOWSKA
JAN WOLEŃSKI, STANISŁAW OBIREK
Kościół ma pełne prawo do głoszenia i realizowania takich postulatów, jakie uważa za właściwe, a nawet ich wymuszania, o ile znajdzie ku temu legalne instrumenty społeczne. Nie może jednak uchylać się przed odpowiedzialnością za skutki swych poczynań ani przed ich krytyką, nie wyłączając nawet najbardziej radykalnej.
Jeden z nas (Stanisław Obirek) jest duchownym, drugi (Jan Woleński) agnostykiem. Obirek traktuje transcendentalny wymiar Kościoła jako rzeczywistość, Woleński uznaje to za mit. Ten drugi nie twierdzi jednak, iż Kościół i jego ludzie odwołując się do swojej wiary czynią to zawsze i tylko dla kamuflażu interesów ziemskich. Obirek przyznaje, że Kościół, realizując swoje cele skierowane ku celom wiecznym, posługuje się środkami doczesnymi. Te przeświadczenia umożliwiają nam wytyczenie obszaru zgody co do tego, że cały szereg spraw dotyczących Kościoła wolno i trzeba oceniać wedle kryteriów socjologicznych, a wiec wedle tego, jaki jest wpływ tej instytucji na życie społeczne, np. stan ładu demokratycznego, rozwiązywanie problemów ekonomicznych czy jakości edukacji.
Zwracamy uwagę, że Kościół bywa rozumiany węziej lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta