Normy, na które nie stać Polski
Normy, na które nie stać Polski
JĘDRZEJ BIELECKI
Z BRUKSELI
Polska nigdy nie dotrzymała zobowiązań w sprawie dostosowania do unijnych norm prawa i bezpieczeństwa pracy - twierdzi Komisja Europejska w liście do naszego rządu. Bałagan, zaniedbanie, lekceważenie? Eksperci KE podejrzewają polskie władze o świadome działanie mające na celu utrzymanie konkurencyjności przedsiębiorstw w okresie wysokiego bezrobocia.
Ostry spór z Brukselą wydaje się nieunikniony, bo kraje "15" szczególnie dbają o respektowanie przez nowe państwa członkowskie zobowiązań zapewniających równe warunki konkurencji w ramach Jednolitego Rynku. Gdy znikają wszelkie ograniczenia w wymianie handlowej, niższe koszty wynikające z gorszego traktowania pracowników mogą się okazać decydujące dla podbicia rynku.
Polska i tak ma szczęście. Integracja w sprawach socjalnych posuwa się wyjątkowo powoli. Dba o to przede wszystkim liberalna Wielka Brytania, która nie chce, aby narzucono jej zbyt wysokie obciążenia. Mimo to minister ds. europejskich Danuta H?bner zapowiada, że nasz kraj nie zgodzi się na zniesienie prawa weta przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta