Widzimy w Polsce oznaki trwałego ożywienia
Widzimy w Polsce oznaki trwałego ożywienia
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
W ostatniego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zawierającego ocenę polskiej gospodarki, wyraźnie wyczytałam, że powinniśmy dążyć do ograniczenia deficytu budżetowego i zaostrzyć politykę fiskalną. Natomiast niektórzy polscy politycy widzą tam sygnał, że to raczej stopy procentowe powinny zostać obniżone. Kto lepiej zrozumiał przesłanie raportu?
SUSAN SCHADLER: Tak, jak MFW widzi sytuację gospodarczą w Polsce - bez wątpienia powoli następuje ożywienie gospodarcze. Nie wiadomo jeszcze natomiast, jak silne. Zauważalny jest już wzrost inwestycji i to po trzech kwartałach, kiedy odnotowywaliśmy ich zdecydowany spadek. W tej sytuacji możemy chyba powiedzieć, że to klasyczny początek trwałego ożywienia gospodarczego. Tegoroczny wzrost PKB oceniamy na 3,5, a może nawet więcej procent, ożywienie wydaje się więc całkiem silne. W tej sytuacji nie ma już potrzeby stymulowania wzrostu polityką pieniężną.
MFW bardzo ostrożnie podchodzi do dalszego obniżania stóp procentowych. Cięcia stóp w Polsce były bardzo głębokie i musiałabym dobrze szukać kraju, gdzie spadały w takim tempie, jak w Polsce w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta