Po kolei
Po kolei
MARCIN JAWORSKI
Bezwzględny prymat zaspokajania kosztów postępowania działać będzie w praktyce na korzyść wszystkich wierzycieli, bo dla nich szybkość postępowania jest przecież najważniejsza.
Zasadniczą funkcją postępowania upadłościowego jest możliwie najpełniejsze zaspokojenie roszczeń wierzycieli. W nowym prawie upadłościowym i naprawczym (ustawa z 28 lutego 2003 r., Dz. U. nr 60, poz. 535; dalej: ustawa) funkcję tę ustawodawca podniósł do rangi zasady, umieszczając ją w art. 2 obok zasady dążenia do zachowania - gdy jest to racjonalne - dotychczasowego przedsiębiorstwa dłużnika.
Zasada możliwie najpełniejszego zaspokojenia wierzycieli, której służą przepisy odnoszące się do wszystkich stadiów postępowania upadłościowego, znajduje również odbicie w ustawowo ustalonym sposobie podziału funduszów masy, choć w postaci nieco szczególnej. Przez wprowadzenie szczególnej kolejności zaspokajania wierzycieli ustawodawca przyznaje bowiem niektórym pierwszeństwo, narażając tym samym pozostałych na utratę możliwości odzyskania należności. Konstrukcja ta wynika z założenia, że pewne należności powinny mieć pierwszeństwo przed pozostałymi, "zwykłymi", ponieważ zapewniają środki na prowadzenie postępowania upadłościowego albo chronią słabszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta