Rzeczpospolita Czytelników
Nowe zasady obrotu ziemią rolną
Na pytania związane z obowiązującą od 16 lipca ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego odpowiada prof. nadzw. BŁAŻEJ WIERZBOWSKI, kierownik Katedry Prawa Rolnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Mama chce przepisać na mnie część gospodarstwa rolnego (około dwóch ha użytków rolnych). Nie mam wykształcenia rolniczego i nie prowadzę takiego gospodarstwa. Czy w myśl nowych przepisów możemy zostać razem z mężem jego właścicielami?
Oczywiście. Co więcej, w taką transakcję ukur nie ingeruje. To znaczy, nie przyznaje Agencji Nieruchomości Rolnych (dalej: ANR, tak od 16 lipca nazywa się Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa) prawa pierwokupu. Nie wchodzi ono bowiem w grę tam, gdzie nabywcą nieruchomości rolnej jest osoba bliska zbywcy (a tak jest w tym wypadku). Przypomnijmy, że osoby bliskie wymienia art. 4 pkt 13 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543 ze zm.).
Czy ukur dotyczy gruntów miasta przeznaczonych w planach na cele rolnicze?
Ukur dotyczy wszystkich nieruchomości rolnych, a więc tych, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta