Europa papieskiej troski
Europa papieskiej troski
RYS. MAYK
ABP JÓZEF ŻYCIŃSKI
W niedawnych debatach na temat miejsca Polski w przyszłej Europie, krytycy integracji rozwijali argument, iż instytucjonalne struktury Unii Europejskiej należy traktować jako struktury zła. Stąd też sugerowano, że katolik nie może wyrazić zgody na integrację europejską, gdyż oznaczałoby to niedopuszczalny konformizm, w którym akceptuje się zło moralne instytucji głoszących zasady sprzeczne z etyką chrześcijańską.
Problem w tym, iż w funkcjonowaniu niemal wszystkich instytucji występuje nieuchronnie zło wyrażane w teoretycznym albo przynajmniej praktycznym odchodzeniu od zasad moralnych dekalogu. Czy jednak na podstawie tego można twierdzić, iż katolik nie powinien być posłem, Polska zaś winna wystąpić z ONZ, gdyż liczne formy działania ONZ łączą w sobie biurokratyczną inercję z obcą chrześcijaństwu ideologią?
Ci, którzy przeżywali rozterki słuchając podobnych argumentów, mogą rozwiać swe wątpliwości dzięki lekturze ogłoszonej 28 czerwca adhortacji papieskiej "Kościół w Europie". Dokument ten wyraża papieską troskę o przyszłość naszego kontynentu. Przygotowując jego ostateczną postać Jan Paweł II uwzględnił informacje nadesłane przez Konferencje Episkopatu ze wszystkich krajów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta