Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

List otwarty

25 lipca 2003 | Kultura | AR
źródło: Nieznane

Warszawa, lipiec 2003 roku

List otwarty

  • podpisy - stan na 23 lipca 2003 roku
  • Gdzie można kierować wpłaty
Przed trzema laty zmarł redaktor Jerzy Giedroyc. Kilka tygodni temu odeszła najbliższa jego współpracowniczka - Zofia Hertz. Choć nie ma już dwóch podstawowych filarów "Kultury", Instytut Literacki działa dalej.

Rzym, 22 czerwca 1945 roku. Od prawej: Zofia Hertz, Henryk Giedroyc i Jerzy Giedroyc

(C) ARCHIWUM KULTURY

Dom w Maisons-Laffitte jest miejscem niezwykłym. To tu przez lata przygotowywano Polaków do niepodległości i demokracji. Tutaj budowano dobre relacje z obecnymi naszymi sąsiadami, w czasach, w których ani my, ani oni poważnie o niezależnej państwowości myśleć nie mogli. Stąd dochodził poważny polski głos w dyskusjach o zjednoczonej Europie pół wieku przed tym, kiedy dla nas - nad Wisłą - powstała taka możliwość.

W ostatnim numerze "Kultury", jesienią 2000 roku, Zofia Hertz i Henryk Giedroyc napisali: "Chcielibyśmy zachować nasz dom - zawsze otwarty dla wszystkich - nie jako muzeum, ale jako ośrodek tętniący życiem i pracą". Dziś Henryk Giedroyc deklarację tę podtrzymuje. Dom przy Avenue de Poissy gości wciąż niezliczonych badaczy i naukowców, a co kwartał we wszystkie części świata trafiają stąd kolejne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2983

Spis treści
Zamów abonament