Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Iracki tygiel przemocy

25 lipca 2003 | Publicystyka, Opinie | SK
źródło: Nieznane

Przestępczość, wojna partyzancka, terroryzm i wojna domowa

Iracki tygiel przemocy

RYS. ZBIGNIEW KOŁACZEK

STANISŁAW KOZIEJ

Coraz bardziej niepokojące wieści docierające z Iraku powodują, że wielu ekspertów formułuje uogólniającą tezę o wojnie partyzanckiej. Początkowo amerykański sekretarz obrony i w ślad za nim nasi znawcy odrzucali taką ocenę. Ostatnio jednak nowy dowódca amerykański Centralnego Regionu Strategicznego, gen. John Abizaid, przyznał, że wojska międzynarodowe w Iraku stoją w obliczu "klasycznej kampanii typu partyzanckiego".

Stan bezpieczeństwa w Iraku to coś więcej i coś gorszego niż tylko wojna partyzancka. To konglomerat bardzo różnych niebezpiecznych zjawisk, to swego rodzaju powojenny tygiel wymieszanych, wzajemnie nakładających się na siebie różnorodnych aktów przemocy. Z punktu widzenia bezpieczeństwa na tym na razie "bezpaństwowym" obszarze irackim można wyróżnić cztery typy zjawisk przemocy. Są to: przestępczość, wojna partyzancka, terroryzm i wojna domowa.

Przestępczość

Przestępczość jest zjawiskiem, które najłatwiej i najwcześniej ujawnia się w warunkach powojennych. Rozpoczyna się z reguły od spontanicznych, indywidualnych oraz grupowych rabunków i prowadzi szybko do zorganizowanej działalności uzbrojonych gangów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2983

Spis treści
Zamów abonament