Układ Warszawski wiecznie żywy
- Komentarz: Ukryta historia
"22.10.1982 r. Pierwszy sekretarz KC PZPR gen. armii Wojciech Jaruzelski spotkał się z przewodniczącymi delegacji na posiedzenie Rady Wojskowej Państw Układu Warszawskiego"
(c) ADM / CAF / IRENEUSZ SOBIESZCZUK
Mimo wielu lat starań historykom z międzynarodowego projektu badań nad dziejami NATO i Układu Warszawskiego nie udało się uzyskać dostępu do polskich archiwów wojskowych. Powodem jest wciąż obowiązujące porozumienie pomiędzy państwami nieistniejącego Układu Warszawskiego, którego Polska przestrzega z nadzwyczajną skrupulatnością.
Gdy na początku 1999 roku amerykański historyk czeskiego pochodzenia prof. Vojtech Mastny zwracał się do polskiego ministra obrony Janusza Onyszkiewicza o udostępnienie wyznaczonym polskim historykom niektórych wojskowych dokumentów sprzed kilkudziesięciu lat, nie przypuszczał, że jego prośba będzie miała tak burzliwą historię. Polska przecież właśnie wchodziła do NATO i można było zakładać, że ochoczo włączy się w koordynowany przez prof. Mastnego międzynarodowy program badań porównawczych NATO i Układu Warszawskiego (angielski skrót - PHP). Program, którego celem jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta