Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bańka obligacyjna

08 sierpnia 2003 | Ekonomia | RJ
źródło: Nieznane

Większość inwestorów nie zdaje sobie sprawy z charakteru tendencji inflacyjnych, a także z ich skutków

Bańka obligacyjna

ROBERT J. SHILLER

Obecnie, dopóki inflacja nie spadnie jeszcze bardziej, sytuacja na rynku jest idealna dla pożyczkobiorców - i wyraźnie zła dla pożyczkodawców oraz inwestujących w obligacje długoterminowe. W wielu krajach wyolbrzymione obawy przed deflacją powodują "zduszenie" stóp procentowych i utrzymywanie kosztu kapitału na najniższym w historii poziomie.

Weźmy sytuację z 13 czerwca tego roku. Rentowność dziesięcioletnich obligacji rządu USA wynosiła 3,11 proc. - niewiele więcej niż stopa inflacji (2,1 proc.) dla ostatnich dwunastu miesięcy. Rentowność dziesięcioletnich obligacji rządowych w strefie euro wyniosła 3,54 proc. (przy inflacji na poziomie 1,9 proc.), brytyjskich 3,86 proc. (inflacja - 3 proc.), a japońskich - 0,44 proc. przy deflacji na poziomie 0,1 proc.

W każdym z tych przypadków niewielki nawet wzrost wyjątkowo dziś niskiej stopy inflacji spowoduje zanik jakiegokolwiek rzeczywistego zysku z takich obligacji. Jeśli poziom długoterminowych stóp procentowych nie zostanie utrzymany, rentowność obligacji długoterminowych pójdzie ostro w dół, co narazi inwestorów na straty.

Historia ostatniego półwiecza na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2995

Spis treści
Zamów abonament