Z pola do dystrybutora
Z pola do dystrybutora
Czy rolnik mający 3 - 5 hektarów skorzysta na interesie biopaliwowym
FOT. ALEKSANDER JAŁOSINSKI
ŻANETA SEMPRICH
Sejm będzie musiał ponownie zająć się ustawą z 10 lipca 2003 r. o biokomponentach ( projekt na stronach internetowych Sejmu ) stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach. Z wczorajszej debaty w Senacie wynika, że izba ta bądź zasugeruje jej odrzucenie, bądź zgłosi do niej poprawki.
PIERWSZE PODEJŚCIE: FALSTART
Ustawę z 19 grudnia 2002 roku (nosiła tytuł: o organizacji rynku biopaliw ciekłych oraz biokomponentów do ich produkcji) zawetował prezydent RP, nazywając nakreślone przez nią przedsięwzięcie pierwszym w skali globalnej i przedwczesnym eksperymentem przymusowego wykorzystywania biopaliw. Argumentował, że nie jest zgodna z prawem Unii Europejskiej (chodziło zwłaszcza o zastrzeżenie w sprawie rodzimych surowców), eliminuje z rynku produkcji biokomponentów mechanizmy rynkowe, narusza zbiorowe interesy konsumentów, uniemożliwiając swobodny wybór towaru, oraz stwarza zagrożenie dla funkcjonowania rynku paliw. Prezydent podważał też przewidziane w tej ustawie terminy, zbyt krótkie dla wielu podmiotów zainteresowanych taką produkcją, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta