Reforma państwa jest zawsze trudna
Reforma państwa jest zawsze trudna
RYS. PAWEŁ GAŁKA
ANTONI Z. KAMIŃSKI
Przy ocenie jakości ustroju dwa kryteria wydają się mieć znaczenie zasadnicze. Zdolność do samoulepszania instytucji i zdolność do podnoszenia poziomu kultury politycznej społeczeństwa. Przy stosowaniu tych miar ustrój III Rzeczypospolitej nie wypada dobrze. Jedną z ważnych przyczyn jest ordynacja wyborcza.
Apel o zmianę ordynacji wyborczej ("Rzeczpospolita" z 15 - 16 kwietnia) dał początek dyskusji na temat wad i zalet ordynacji jednomandatowej i proporcjonalnej oraz zagrożeń, które mogłyby wyniknąć ze zmiany sposobu wyboru reprezentacji politycznej. Włączyło się w to Prawo i Sprawiedliwość, które przygotowało projekt nowej, wzorowanej na niemieckiej, ordynacji wyborczej.
Temat ordynacji wyborczej nie jest błahostką, skoro sposób tworzenia rządu jest bodaj najważniejszą decyzją ustrojową. Niestety, wypowiedzi polityków i działania, jakie podejmują, wzbudzają podejrzenie złej wiary. Sposób argumentacji jest często miałki, argumenty pokrętne, wewnętrznie sprzeczne. Również projekt PiS jest działaniem pozornym, które nie rozwiązuje żadnego z problemów związanych z selekcją ludzi do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta