W negatywie świata
W negatywie świata
Szymon Laks, koniec lat 30.
FOT. (C) ANDRE LAKS/ARCHIWUM RODZINNE
JOANNA GŁAZOWSKA
Wyruszył w drogę w 1926 roku koleją z Warszawy do Paryża. Wyjechał z kraju jako młody, ambitny kompozytor. Drogę powrotną odbył piętnaście lat później, także koleją, w bydlęcym wagonie z Paryża przez Drancy do Auschwitz. Do kraju wracał nie jako polski artysta, lecz żydowski skazaniec, aresztowany przez nazistowską policję Vichy.
Kiedy studiował muzykę w Paryżu, nie wiedział, że jego talent i umiejętności zostaną wykorzystane do usprawnienia działania nazistowskiej machiny zagłady. Nie wiedział, że oświęcimscy skazańcy swą ostatnią drogę do komory gazowej pokonywać będą w rytm marszów granych przez lagerkapellę pod jego batutą. Nie wiedział też, że dyrygencka pałeczka okaże się narzędziem jego wybawienia.
Szymon Laks urodził się w Warszawie 1 listopada 1901 roku w rodzinie żydowskiej. Studiował matematykę na uniwersytecie w Wilnie, zrezygnował jednak po czterech semestrach, by wrócić do Warszawy i rozpocząć naukę w stołecznym konserwatorium muzycznym. Przez trzy lata studiował kompozycję i dyrygenturę. W 1924 roku pierwszy raz wykonano publicznie (w Filharmonii Warszawskiej) jego utwór - poemat symfoniczny "Farys", który potem zaginął. Po studiach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta