Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W negatywie świata

16 sierpnia 2003 | Plus Minus | JG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

LOSY - SZYMON LAKS

W negatywie świata

Szymon Laks, koniec lat 30.

FOT. (C) ANDRE LAKS/ARCHIWUM RODZINNE

JOANNA GŁAZOWSKA

Wyruszył w drogę w 1926 roku koleją z Warszawy do Paryża. Wyjechał z kraju jako młody, ambitny kompozytor. Drogę powrotną odbył piętnaście lat później, także koleją, w bydlęcym wagonie z Paryża przez Drancy do Auschwitz. Do kraju wracał nie jako polski artysta, lecz żydowski skazaniec, aresztowany przez nazistowską policję Vichy.

Kiedy studiował muzykę w Paryżu, nie wiedział, że jego talent i umiejętności zostaną wykorzystane do usprawnienia działania nazistowskiej machiny zagłady. Nie wiedział, że oświęcimscy skazańcy swą ostatnią drogę do komory gazowej pokonywać będą w rytm marszów granych przez lagerkapellę pod jego batutą. Nie wiedział też, że dyrygencka pałeczka okaże się narzędziem jego wybawienia.

Szymon Laks urodził się w Warszawie 1 listopada 1901 roku w rodzinie żydowskiej. Studiował matematykę na uniwersytecie w Wilnie, zrezygnował jednak po czterech semestrach, by wrócić do Warszawy i rozpocząć naukę w stołecznym konserwatorium muzycznym. Przez trzy lata studiował kompozycję i dyrygenturę. W 1924 roku pierwszy raz wykonano publicznie (w Filharmonii Warszawskiej) jego utwór - poemat symfoniczny "Farys", który potem zaginął. Po studiach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3001

Spis treści
Zamów abonament