Rzeczpospolita Czytelników
VAT: gdy pomylisz kontrahenta
Poprzednie relacje - www.rzeczpospolita.pl/prawo/porady.html
Przedstawiamy ostatnią już relację z dyżuru telefonicznego, który odbył się w naszej redakcji 7 sierpnia. Na pytania czytelników dotyczące rozliczania z podatku VAT oraz akcyzy odpowiadał Marcin Chomiuk, menedżer w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.
Firma wystawiła fakturę na niewłaściwego kontrahenta. Odprowadziła wynikający z niej VAT. Adresat nie zaksięgował jej u siebie i nie chce potwierdzić kopii faktury korygującej, którą wystawca mu wysłał. Nowy dokument, na innego kontrahenta, już został wystawiony. Czy można odliczyć VAT wynikający z kopii faktury korygującej niepotwierdzonej przez odbiorcę?
Sytuację można uznać za patową. Formalnie rzecz biorąc, bez podpisu odbiorcy faktury korygującej sprzedawca nie może pomniejszyć swojego należnego VAT. Jednak, moim zdaniem, przepis ten jest niedostosowany do rzeczywistości gospodarczej, czego dowodzi sytuacja przedstawiona w pytaniu. Gdyby sprzedawca był w posiadaniu zarówno oryginału, jak i kopii faktury sprzedaży, to mógłby wycofać się z transakcji, anulując fakturę i na tej podstawie obniżyć swój podatek należny. Taka praktyka, choć nie wynika wprost z przepisów o VAT, została zaakceptowana w kilku wyrokach przez NSA. Według mnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta