Majątek po spółce cywilnej
Majątek po spółce cywilnej
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
W wypadku rozwiązania spółki cywilnej i przejęcia środków trwałych będących jej własnością przez jednego ze wspólników nie wchodzi w rachubę kontynuacja amortyzacji. Inaczej sprawa przedstawia się w razie zmiany formy opodatkowania przez tego samego przedsiębiorcę. Po takiej zmianie ma on obowiązek kontynuowania amortyzacji.
Reguła jest taka, że w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, dokonanych na podstawie odrębnych przepisów, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Tak stanowi art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf). Owe "odrębne przepisy", o których w nim mowa, zawarte są m.in. w kodeksie spółek handlowych.
Zasada kontynuacji
Zasada kontynuacji wyceny przewidziana w art. 22g ust. 12 updf obowiązuje odpowiednio (art. 22g ust. 13 updf) także przy innego rodzaju zmianach, a mianowicie w razie:
- podjęcia działalności przez podmiot po przerwie trwającej dłużej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta