Podatki, inwestycje i wzrost
Podatki, inwestycje i wzrost
Polityka podatkowa stała się ostatnio przedmiotem ożywionej dyskusji. Wiąże się to ze zamianami, które rząd wprowadza w systemie podatkowym i które nie wszystkich satysfakcjonują. Najwięcej miejsca poświęca się przy tym pomysłowi tzw. podatku liniowego w odniesieniu do dochodów osób fizycznych. W całej tej dyskusji wiele jest nieporozumień i powierzchownych opinii nieopartych na znajomości rzeczy.
Podatki mają niewątpliwie wpływ na wzrost gospodarczy, ale zależy on od układu innych wielkości makroekonomicznych. Trzeba też rozróżniać wpływ podatków na wzrost gospodarczy rozumiany jako powiększenie aparatu wytwórczego decydującego o wielkości potencjalnego produktu krajowego brutto i na kształtowanie się bieżącego PKB, co zależy od stopnia wykorzystania istniejącego już aparatu wytwórczego. To nie jest to samo. Długofalowy wzrost gospodarczy zależy od inwestycji finansowanych przede wszystkim z oszczędności krajowych - choć istotną rolę odgrywać może także import kapitału netto (czyli oszczędności zagranicznych). Obniżenie podatków może zatem sprzyjać ich zwiększaniu. Jednakże tylko wtedy - i w takim stopniu - gdy z obniżki skorzystają przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe o wyższych dochodach. Gospodarstwa domowe o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta