Z kasy ZUS, a nie z pomocy społecznej
Z kasy ZUS, a nie z pomocy społecznej
Renta socjalna to świadczenie należne osobom, które nie mogły, z powodu wcześnie powstałej niepełnosprawności, wypracować świadczenia z ubezpieczenia społecznego.
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
ANNA PREKURAT Z DEPARTAMENTU POMOCY SPOŁECZNEJ MINISTERSTWA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Renta socjalna była dotychczas świadczeniem przyznawanym na podstawie ustawy z 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. nr 64, poz. 414 ze zm.), ale nie była typowym zasiłkiem z pomocy społecznej. Jej przyznania nie poprzedzał wywiad środowiskowy lub rodzinny w miejscu zamieszkania osoby uprawnionej, nie badano też wysokości dochodów osób wspólnie zamieszkujących. Pobieranie renty socjalnej nie zobowiązywało do wykazania się aktywnością w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, na przykład do poszukiwania pracy.
W związku z planowanymi zmianami w systemie pomocy społecznej, które mają dać samorządom lokalnym większą swobodę w kształtowaniu zakresu pomocy świadczonej mieszkańcom, przeniesienie renty socjalnej do ZUS wydawało się bardzo celowe. Pozwoli też na odciążenie pracowników socjalnych zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej od prac czysto administracyjnych. Również środowiska osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta