W interesie wierzycieli i dłużników
W interesie wierzycieli i dłużników
Wchodzące dzisiaj w życie prawo upadłościowe i naprawcze określa inaczej niż to, które przechodzi do historii, relacje między wierzycielami i dłużnikami. Kto na tym skorzysta?
ADAM TOMCZYŃSKI: Odmiennie uregulowano niektóre kwestie do tej pory rozgraniczone w dwóch postępowaniach: upadłościowym i układowym. Zmienia się rola wierzycieli, inna będzie sytuacja dłużnika, inna stanie się pozycja syndyka, przekształci się zakres obowiązków sędziego komisarza. Podstawową zmianą jest jednak ta, która wynika z jednego z pierwszych przepisów ustawy. Mówi on, że w nowym postępowaniu będą się liczyć nie tylko interesy wierzycieli, czyli dążenie do ich zaspokojenia, ale także, a może przede wszystkim - jak wynika z kolejnych przepisów - interesy dłużnika, czyli możliwość funkcjonowania jego przedsiębiorstwa. Nowe regulacje dają dłużnikowi mającemu kłopoty finansowe daleko większe możliwości przetrwania na rynku niż dotychczasowe. Zasadnicza różnica polega na tym, że do tej pory postępowanie układowe, czyli restrukturyzacja przedsiębiorstwa dłużnika, było możliwe wyłącznie wtedy, gdy kłopoty jego firmy wynikały z wyjątkowych, niezależnych od niego okoliczności. W tej chwili tej przesłanki już nie ma. O tym, czy dojdzie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta