Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udokumentować czy uprawdopodobnić

09 października 2003 | Dobra firma | KC
źródło: Nieznane

PODATKI W FIRMIE

Nieściągalna wierzytelność kosztem podatkowym

Udokumentować czy uprawdopodobnić

Sprostowanie

Opodatkowych aspektach sprzedaży wierzytelności pisaliśmy w DOBREJ FIRMIE z 2 października 2003 r. Dziś będzie mowa o wierzytelnościach w kontekście uprawdopodobnienia oraz udokumentowania ich nieściągalności.

Zacznijmy od momentu, w którym taka wierzytelność staje się przychodem podatkowym. Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) "za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody (...)." Zatem podatnik musi wykazać przychód w momencie, gdy wierzytelność staje się należna, niezależnie od tego, czy otrzyma on zapłatę od swojego dłużnika. Z faktycznym uzyskaniem należności nie wiążą się w takiej sytuacji żadne szczególne skutki podatkowe. Natomiast brak odpowiedniego zaspokojenia długu pozwala wierzycielowi na podjęcie odpowiednich działań mających na celu tymczasowe lub definitywne zaliczenie takiej wierzytelności (bądź odpisu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3047

Spis treści
Zamów abonament