Podatkowe skutki wniesienia aportu
Podatkowe skutki wniesienia aportu
- Jak liczyć przychód u udziałowca?
- Czy trzeba korygować wcześniejsze odliczenie VAT?
- Tylko podatek dochodowy nie budzi wątpliwości
Tydzień temu w ramach cyklu artykułów o kapitałach własnych omawialiśmy zagadnienia prawne i księgowe związane z wnoszeniem wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych. Dziś skupimy się na podatkowych konsekwencjach aportu, którego przedmiotem są składniki majątku niebędące przedsiębiorstwem ani jego zorganizowaną częścią. Jak się okazuje, budzą one wiele kontrowersji zarówno wśród podatników, jak i organów podatkowych. Kontrowersje te powstają zwłaszcza na gruncie podatku VAT.
Jak liczyć przychód u udziałowca?
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop) przychodem udziałowca obejmującego udziały lub akcje w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny (aport) inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część jest nominalna wartość objętych za ten wkład udziałów lub akcji.
Dniem wystąpienia tego przychodu, w zależności od konkretnej sytuacji, będzie:
- dzień zarejestrowania spółki kapitałowej - jeżeli ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta