Warto zrezygnować z political fiction
Warto zrezygnować z political fiction
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Podczas dyskusji w redakcji "Rzeczpospolitej" z Eriką Steinbach o jej projekcie budowy Centrum przeciwko Wypędzeniom przytaczano wiele argumentów historycznych, moralnych i etycznych. Niewiele miejsca poświęcono natomiast argumentom prawnym.
MAREK SAFJAN: W relacjach polsko-niemieckich płaszczyzna moralna i historyczna jest bardzo istotna. Chodzi bowiem o to, jak rozliczać się z historią i jaki sygnał w tej sprawie przekazać następnym pokoleniom. W związku z tym bardzo pozytywnie oceniam fakt, że "Rzeczpospolita" tę dyskusję zorganizowała. Brzmi to, być może, paradoksalnie, ale wystąpienie Eriki Steinbach z pomysłem budowy Centrum stworzyło niepowtarzalną okazję powiedzenia wielu rzeczy na temat naszego stosunku do historii i naszej pamięci historycznej, która jest także ważna dla generacji mojego syna. Nasza młodzież patrzy na historię z dystansem, ale oczekuje od nas wyraźnego sygnału w kwestii stosunków polsko-niemieckich.
Moje poglądy na ten temat nie są oryginalne. Uważam, że utworzenie Centrum skoncentrowanego na pamięci Niemców o ich powojennych krzywdach - których dramatyzmu wcale nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta