Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczne igranie z ogniem

09 października 2003 | Publicystyka, Opinie | BG MG JJ KR

Program zmian w wydatkach powinien być konstruowany przy założeniu, że relacja długu publicznego do PKB przekracza 55, a nawet 60 proc.

Niebezpieczne igranie z ogniem

BOGUSŁAW GRABOWSKI, MIROSŁAW GRONICKI, JANUSZ JANKOWIAK, KRZYSZTOF RYBIŃSKI

Przedstawiciele rządu wielokrotnie ostatnio podnosili kwestię rosnącej dynamiki PKB jako podstawowy argument na rzecz dobrych perspektyw polskiej gospodarki. Wyrażali przy tym żal, że wskaźniki podawane przez GUS nie budzą entuzjazmu ekonomistów.

Jest to duże nieporozumienie. Źródłem zagrożeń równowagi makroekonomicznej nie są bowiem procesy zachodzące w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy w sferze realnej. Nikt przytomny nie dezawuuje kwartalnego przyrostu produktu krajowego brutto. Nikt rozsądny nie kwestionuje sukcesu obniżania inflacji, choć utrzymanie w przyszłości wskaźnika wzrostu cen konsumpcyjnych w obrębie celu inflacyjnego nie musi być tak łatwe, jak się dzisiaj powszechnie sądzi. Ekonomiści dostrzegają też mały deficyt na rachunku obrotów bieżących, a straszenie inwestorów jego zwiększeniem do notowanego nie tak dawno poziomu prawie 8 proc. PKB nie jest ich marzeniem.

Dostrzegamy jednak to, czego wielu polityków zauważać nie chce: zagrożenie wzrostu płynie obecnie ze strony rynków finansowych, które bardzo negatywnie oceniają szybko pogłębiającą się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3047

Spis treści
Zamów abonament