Średnie nie znaczy przeciętne
Średnie nie znaczy przeciętne
ANTONI KOWALIK
Firmy średnie (zatrudniające od 50 do 249 osób) to najbardziej stabilna grupa wśród ogółu przedsiębiorstw. Wyróżniają się stosunkowo dobrą kondycją finansową i odpornością na wszelkie zawirowania rynkowe. Dlatego ich sytuacja ekonomiczna jest lepsza niż małych i dużych firm.
DYNAMIKA NAKŁADÓW INWESTYCYJNYCH
STRUKTURA EKSPORTU MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM W 2001 ROKU
DYNAMIKA PRZYCHODÓW W 2001 ROKU
PŁYNNOŚĆ FINANSOWA I I II STOPNIA W 2001 ROKU
Spowolnienie gospodarcze i dekoniunktura na rynku zastały firmy średnie w lepszej kondycji finansowej niż małe i duże. W niezłej też formie weszły one w fazę ożywienia gospodarki. Wskazuje na to rentowność netto liczona dla tych trzech grup. Według GUS w 1999 r. duże firmy, zatrudniające powyżej 249 pracowników, generowały straty - ich rentowność netto ogółem wynosiła minus 0,8 proc.; w grupie małych (do 49 osób) - plus 1,1 proc., natomiast w średnich wskaźnik ten był największy i wyniósł plus 1,2 proc. Podobnie wyglądała sytuacja tych grup przedsiębiorstw po dwóch latach: duże nadal miały rentowność netto ujemną - 0,8 proc., małe - plus 0,2 proc., natomiast średnie - plus 0,5 proc. Potwierdzają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta