Proporcje i korekty
Nowe zasady odliczania podatku przy zakupach związanych z działalnością opodatkowaną, zwolnioną i nieobjętą VAT
Proporcje i korekty
Począwszy od maja przyszłego roku zmienią się zasady rozliczania VAT naliczonego związanego z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i zwolnionymi z VAT. Nowością będzie konieczność korygowania wysokości odliczonego VAT po zakończeniu roku. W przypadku środków trwałych takie korekty będą dokonywane przez 5 kolejnych lat, a jeśli są to nieruchomości - w ciągu 10 lat.
Obowiązek taki zostanie wprowadzony w związku z dostosowaniem polskich przepisów do dyrektyw unijnych. Chodzi o to, by jak najdokładniej określić, jaka część podatku naliczonego wiąże się z działalnością opodatkowaną i umożliwić jego odliczenie. Nie ma z tym problemu, gdy można wprost wskazać, które zakupy dotyczą czynności opodatkowanych, a które zwolnionych z VAT lub nieobjętych tym podatkiem.
Niekiedy jednak takie proste przyporządkowanie nie jest możliwe. Wtedy tę część podatku naliczonego, która może być odliczona, trzeba obliczyć, stosując odpowiednią proporcję sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem. Obecnie liczy się ją, biorąc pod uwagę strukturę sprzedaży z miesiąca, w którym dokonywane jest odliczenie, a w przypadku środków trwałych - z ostatnich 6 miesięcy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta