Po pierwsze kultura
Po pierwsze kultura
ANDREAS STADLER
Zdaniem polskich intelektualistów i twórców kultury edukacja i nauka powinny być traktowane jako czwarty filar prawa unijnego. Równorzędnie z gospodarką, polityką zagraniczną i sprawami wewnętrznymi.
Propozycja ta straciła jednak nieco na aktualności w świetle przedstawionego przez Konwent na początku lipca projektu, opracowanego przy współudziale Polski i innych krajów kandydujących, który zastępuje dotychczasowe trzy filary jednolitą konstytucją. Mimo to proponowana dyskusja nie powinna zniknąć z porządku dziennego, gdyż jest wyrazem głębszego problemu, możliwego do rozwiązania wyłącznie na szczeblu ogólnoeuropejskim.
Co najmniej od aksamitnej rewolucji demokratycznej 1989/1990 dokonuje się asymetryczna reintegracja Europy Środkowowschodniej w dziedzinie kultury. Reformujące się państwa regionu ulegają w ramach globalizacji wpływom angloamerykańskiej kultury masowej albo "zachodnim" wytworom kultury, również kultury wysokiej. "Zachód" natomiast wciąż wie niewiele o czeskim filmie, litewskiej kulturze wideo czy polskiej sztuce współczesnej. Przyczyn tego stanu należy szukać z jednej strony w sposobie funkcjonowania odziedziczonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta