Obliczanie okresu przedawnienia
Obliczanie okresu przedawnienia
Od 10-procentowego podatku od sprzedaży nieruchomości można się uwolnić, jeżeli złoży się w urzędzie skarbowym oświadczenie, że w ciągu 2 lat od dnia sprzedaży pieniądze zostaną wydane na cele mieszkaniowe. W razie niewydania ich w tym terminie, pięcioletni okres przedawnienia tego podatku liczy się od końca roku, w którym termin ten upłynął.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 2 kwietnia 2003 r. Zryczałtowany 10-procentowy podatek od sprzedaży nieruchomości, a także użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i użytkowego, należy się tylko wtedy, gdy od końca roku, w którym podatnik je nabył, nie upłynęło jeszcze 5 lat (nie ma tego podatku, bez względu na okres od nabycia do sprzedaży, w odniesieniu do dóbr uzyskanych w drodze spadku albo darowizny). Osoby, które wydadzą pieniądze ze sprzedaży na cele mieszkaniowe wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , korzystają na podstawie tego przepisu ze zwolnienia z podatku. Powinny one w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży złożyć - jak wymaga art. 28 updf - w urzędzie skarbowym oświadczenie, że w ciągu 2 lat od tego dnia wydadzą pieniądze ze sprzedaży na te cele.
Jeśli sprzedający nie zamierza skorzystać ze zwolnienia, obowiązany jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta