Czy będą chętni?
Układ według nowego prawa
Czy będą chętni?
KOMENTARZ - Pracochłonne i mało zrozumiałe
Od 1 października br. obowiązuje nowe prawo upadłościowe i naprawcze (dalej puin). Otwarto już pierwsze postępowania na nowych zasadach i dopiero teraz będzie można w praktyce zweryfikować wszystkie niedociągnięcia tego aktu prawnego. Fala krytyki przed jego uchwaleniem była ogromna i nawet jego twórcy nie są w stanie obronić wielu zapisów.
Kontrowersje może budzić m.in. praktyczne zastosowanie konstrukcji upadłości z możliwością zawarcia układu. Sama ustawa jest mało przejrzysta i mniej wprawny użytkownik może mieć trudności z ustaleniem, które zapisy regulują tę konstrukcję. Do upadłości z możliwością zawarcia układu odnoszą się m.in. art. 14, 23, 44, 76, 87 - 90, 267 - 305 puin. Treść tych przepisów budzi tym większą konsternację, że pierwsza praktyka sądów otwierających postępowania upadłościowe wskazuje, iż konstrukcja ta ma zastąpić postępowanie układowe prowadzone na podstawie uchylonego prawa o postępowaniu układowym (rozporządzenie prezydenta Rzeczypospolitej z 1934 r. DzU nr 93, poz. 836 ze zm.).
Układ w obliczu niewypłacalności
Większość praktyków i teoretyków była do tej pory przekonana, że najbardziej zbliżonym do dotychczasowego postępowania układowego będzie postępowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta