Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nalewanie z próżnego

14 października 2003 | Prawo | RK

Nie ma pieniędzy na dodatki mieszkaniowe, a potrzebujących przybywa

Nalewanie z próżnego

  • Z danych NIK
  • Dodatki w Unii Europejskiej

RYSZARD GROBELNY, PREZYDENT POZNANIA, PREZES ZWIĄZKU MIAST POLSKICH

Moim zdaniem, zniesienie w nowej ustawie o dochodach samorządów dotacji i zastąpienie ich dochodami własnymi nie powinno pogorszyć sytuacji gmin, a może nawet ją polepszy. Od kilku lat gminy otrzymywały coraz mniej środków na wypłatę dodatków mieszkaniowych, to zadanie było więc poważnym obciążeniem. Przy przejściu na dochody własne ich sytuacja przynajmniej nie będzie się z roku na rok pogarszała.

RENATA KRUPA-DĄBROWSKA

Gminy nie płacą dodatków mieszkaniowych w terminie, bo nie mają na nie pieniędzy - wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK. O dodatki stara się coraz więcej osób. Rząd chce więc zaostrzyć kryteria ich przyznawania.

Kontrola NIK objęła lata 2000 - 2002. Dotyczyła 49 gmin. NIK zasięgała też informacji w kolejnych 75 urzędach gminnych i miejskich oraz w 156 spółdzielniach mieszkaniowych.

Z informacji pokontrolnych wynika, że w terminie nie wypłacało dodatków mieszkaniowych 16 gmin. Najdłuższa zwłoka wyniosła 110 dni. Rekordy opóźnień biły Łask oraz Białystok. Efekt jest taki, że 14 gmin stało się dłużnikami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3051

Spis treści
Zamów abonament