Czy interes publiczny jest należycie chroniony
Czy interes publiczny jest należycie chroniony
RYS. ROCH FOROWICZ
TOMASZ CHMAL
Analizując postanowienia art. 55 1 kodeksu cywilnego po nowelizacji, która weszła w życie 25 września 2003 r., trudno oprzeć się wrażeniu, że ustawodawca dążąc do poprawy warunków obrotu gospodarczego, nie do końca przemyślał skutki swoich działań.
Określając w tym przepisie składniki przedsiębiorstwa wymienia także koncesje, licencje i zezwolenia. Z tego wynika, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo co do zasady obejmuje także koncesje przyznane zbywcy. Art. 55 2 k. c. wskazuje, że ograniczenia zbywalności niektórych składników przedsiębiorstwa powinny wynikać z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Tym samym należy przyjąć, że jeżeli zbywca i nabywca przedsiębiorstwa w umowie albo przepisy szczególne nie zakażą zbywalności, to koncesje przejdą z mocy prawa na nabywcę przedsiębiorstwa.
Wszystko już było
Przepis art. 55 1 k. c. można uznać za naturalną konsekwencję obowiązującego od 1 stycznia 2001 r. art. 494 § 4 kodeksu spółek handlowych , zgodnie z którym na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta