Mniej hojny ZUS
Mniej hojny ZUS
Rząd proponuje, by od 2005 r. o niezdolności do pracy orzekały w dwóch instancjach organy ZUS: w pierwszej lekarz orzecznik, a w następnej - trzyosobowa komisja. Dopiero od jej decyzji można byłoby odwołać się do sądu.
FOT. RAFAŁ GUZ
MAGDALENA BEDNAREK
Niższe zasiłki chorobowe, waloryzacja roczna zamiast kwartalnej i zapowiadana dwuinstancyjność orzecznictwa w ZUS - to najważniejsze zmiany, jakie może przynieść planowana nowelizacja ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o emeryturach i rentach z FUS.
Rozpatrywana jest możliwość obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego po ustaniu tytułu ubezpieczenia do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie jest to 200 proc.). - Zauważaliśmy, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę najczęściej chorują samorządowcy i menedżerowie. Struktura społeczna i długość zwolnień lekarskich pobudza do refleksji - mówi Krzysztof Pater, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
Szykuje się też zmiana waloryzacji w pierwszym filarze. Waloryzacja kwartalna jest kłopotliwa i kosztowna dla ZUS, odbiega też od powszechnej zasady rocznego rozliczania dochodów, jaka obowiązuje np. w systemie podatkowym. Zastąpić ją ma roczna waloryzacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta