Serce i mózg Polski
Serce i mózg Polski
Najsławniejsza lwowska rodzina sportowa - sześciu braci Kucharów. Od lewej: Władysław, Tadeusz, Mieczysław, Wacław, Zbigniew i Karol.
(C) ARCHIWUM
ZBIGNIEW CHMIELEWSKI
Zebranie założycielskie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyło się 12 października 1919 roku w salce konferencyjnej Hotelu Francuskiego w Krakowie. Tydzień później marszałek Józef Piłsudski przyjął delegację PKOl i wyraził zgodę na objęcie patronatu nad tą instytucją.
Kim byli ludzie, którzy już w pierwszym roku niepodległości przystąpili do organizowania życia sportowego? Prawie wszystkie wydawnictwa powojenne pochodzące z okresu PRL jako inicjatorów wymieniają grupę działaczy galicyjskich. Przez ponad 40 lat cenzura pilnie strzegła, aby nazwa Lwów pojawiała się jak najrzadziej, nawet w publikacjach sportowych. Nigdzie nie znajdziemy informacji, że pierwszy po wojnie szef sportu - inż. Tadeusz Kuchar to bohater walk w obronie Lwowa w 1918 r., dowódca legendarnej baterii artylerii Pogoń, odznaczony Virtuti Militari. Może więc dzisiaj, z okazji kolejnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta