Vademecum Rzeczpospolitej: Odpowiadać można już dziś; Za przestępstwa odpowie firma
Odpowiadać można już dziś spis treści
Wchodząca w życia 28 listopada br. ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary zaostrza dotychczasowe sankcje za korzystne dla przedsiębiorców, ale niezgodne z prawem działania osób trzecich.
Możliwość obciążania sankcjami za przewinienia innych nie jest w polskim prawie nowością. Kodeks karny (k.k.) i kodeks karny skarbowy (k.k.s.) już dziś pozwalają pociągnąć do odpowiedzialności majątkowej firmę, która skorzystała na przestępstwie popełnionym przez inną osobę. Ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych pokrywa się zatem w części z dotychczasowymi rozwiązaniami, zaostrza jednak dotychczasowe regulacje - rozszerzając możliwy zakres odpowiedzialności, wprowadzając nowe sankcje itp.
Dziś sąd może przede wszystkim zażądać od przedsiębiorcy zwrotu korzyści, jakie odniósł on w wyniku przestępstwa popełnionego przez inną osobę. Art. 52 k.k. wymaga tylko, by sprawca działał w imieniu lub interesie tego przedsiębiorcy. Korzyść albo wraca do poszkodowanego, albo przepada na rzecz skarbu państwa. Podobne - choć szersze, bo niewymagające działania w imieniu lub interesie podmiotu korzystającemu na przestępstwie - rozwiązanie istnieje w przypadku przestępstw skarbowych (art. 24 § 5 k.k.s.).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta